خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
دانلود رمان
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید گیفت کارت
بازی
عینک افتابی اصل
لوله استیل
دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی

خارج کردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی

 

خارج کردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی

طول دوره جوجه کشی برای پرندگان مختلف متفاوت است. در مرغ طول دوره جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی به طور معمول 21 روز است. یعنی بعد از گذشت 21 از قرار دادن تخم مرغ ها داخل دستگاه جوجه کشی، تخم ها به جوجه تبدیل می شوند. البته گاهی ممکن است این زمان اندکی تغییر کند. بعد از خروج جوجه ها از تخم نباید بلافاصله آنها را از دستگاه جوجه کشی خارج کنیم. زیرا در این زمان جوجه ها خیس هستند و خروج آنها از دستگاه جوجه کشی باعث افزایش تلفات می شود.

هنگام بیرون آمدن جوجه ها از تخم باید آنها را به مدت یک روز (24 ساعت) داخل دستگاه جوجه کشی نگه داریم. این عمل برای خشک شدن آنها لازم است. البته لازم به ذکر است که در این زمان نیازی به اضافه کردن آب و مواد غذایی برای تغذیه جوجه نیست چون جوجه در طول این 24 ساعت از ذخایر زرده برای تغذیه استفاده می کند. پس از گذشت این مدت زمان و خشک شدن کامل جوجه ها زمان خارج کردن آنها از دستگاه جوجه کشی فرا می رسد.

جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی 100% موفق نیست و همیشه تعدادی از جوجه های تولید شده بیمار و ضعیف هستند. هیچگاه جوجه های بیمار را با جوجه های سالم در یک جا نگهداری نکنید. بعد از خارج کردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی، جوجه های بیمار را جدا کرده و دور بیاندازید و جوجه های سالم را برای هدف مورد نظر خود (پرورش و یا فروش) استفاده کنید.
+ نوشته شده در چهارشنبه 27 آبان 1394 توسط زهرا مرزبان |

برای تمیز کردن پوسته تخم مرغ ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای تمیز کردن پوسته تخم مرغ ها باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد تخم مرغ ها در برابر آلودگی ها بسیار حساس هستند و جنین داخل آنها در صورت وجود آلودگی به سرعت از بین می رود. بنابراین یکی از مراحل مهم و حساس برای موفقیت جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی ، پاکسازی تخم مرغ ها قبل از قرار دادن آنها در دستگاه جوجه کشی است. برای تمیز کردن تخم مرغ ها باید بسیار دقت کنیم .

برای پاکسازی باید از هر روشی که استفاده کنیم که در آن نکات زیر رعایت شده باشد:

 • به هیچ وجه از روشی استفاده نکنیم که باعث مرطوب شدن پوسته تخم مرغ شود
 • حرارت تخم مرغ را افزایش ندهد
 • به کوتیکول آسیب نرساند
 • درصد بالایی از میکروب ها ( حداقل 90 درصد) را از بین ببرد
 • به جنین داخل تخم آسیب نرساند
 • برای افرادی که عمل پاکسازی را انجام می دهند، خطری نداشته باشد.

بنابراین برای پاکسازی تخم مرغ ها باید از روش های خشک استفاده کنید و حد الامکان این کار را آهسته انجام دهید زیرا تخم مرغ ها قبل از قرار گرفتن در داخل دستگاه جوجه کشی نباید تحت تکان های شدید قرار بگیرند. به منظور پاکسازی تخم مرغ ها می توانید از یک اسفنج و یا سمباده خشک استفاده کنید.
+ نوشته شده در چهارشنبه 8 مهر 1394 توسط زهرا مرزبان |

مزایای استفاده از دستگاه جوجه کشی

مزایای استفاده از دستگاه جوجه کشی

در ایام گذشته و قبل از تولید و اختراع دستگاه جوجه کشی ، عمل تبدیل شدن تخم مرغ به جوجه تنها به صورت طبیعی و با استفاده از مرغ کرچ صورت می گرفت. اما امروزه علاوه بر روش طبیعی می توان از روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی نیز عمل جوجه کشی را انجام داد. استفاده از دستگاه جوجه کشی برای تبدیل تخم به جوجه راهی آسان و موثر برای جوجه کشی است. در این مقاله برخی از مزیت های استفاده از دستگاه جوجه کشی را برای شما کاربران عزیز شرح می دهیم.

 • در ابتدا استفاده از دستگاه جوجه کشی آسان است
 • با استفاده از دستگاه جوجه کشی نیاز به زمان کوتاه تری برای تبدیل تخم به جوجه داریم
 • تعداد جوجه های تولید شده در هر دوره بسته به ظرفیت دستگاه جوجه کشی زیاد است.
 • رعایت بهداشت در طول دوره جوجه کشی راحت تر است
 • پاکسازی، ضدعفونی کردن تخم مرغ ها و مقابله کردن با بیماری و میکروب ها در دستگاه جوجه کشی دارای سهولت بیشتری است
 • در دستگاه جوجه کشی دیگر نیازی به مرغ کرچ برای خوابیدن بر روی تخم ها نداریم. زیرا دستگاه جوجه کشی تمام شرایط لازم برای تبدیل شدن تخم به جوجه ( چرخش، دما، رطوبت، تهویه و غیره) را فراهم می کند.
 • در صورت داشتن اطلاعات کافی در زمینه جوجه کشی کسب درآمد با استفاده از دستگاه جوجه کشی آسان است.+ نوشته شده در چهارشنبه 8 مهر 1394 توسط زهرا مرزبان |

تعیین جنسیت جوجه های یکروزه

تعیین جنسیت جوجه های یکروزه

بعد از خروج جوجه ها از دستگاه جوجه کشی و جدا کردن جوجه های ضعیف و بیمار نوبت به تعیین جنسیت جوجه ها و تشخیص مرغ و یا خروس بودن آنها می رسد.

تعیین جنسیت جوجه ها کاری بسیار مشکل و تخصصی است. تشخیص نر و ماده بودن جوجه ها برای تغذیه آنها مهم است زیرا جوجه های خروس نسبت به جوجه مرغ ها دارای نیاز های غذایی بیشتری هستند. در اینجا ما چند روش برای تشخیص جنسیت جوجه ها برای شما شرح می دهیم.

یکی از راه های تجربی برای تشخیص نر و ماده بودن جوجه ها، بزرگ تر بودن جوجه خروس نسبت به مرغ است. البته این راه همیشه صحیح نیست ولی در اکثر مواقع به دلیل نیازهای غذایی بیشتر، خروسها نسبت به مرغ ها بزرگتر هستند.

 

 

یکی از روش های علمی برای تشخیص جنسیت جوجه های یکروزه، روش ژنتیکی است. در این روش از ژن هایی که برروی کرومزوم های جنسی قرار دارند می توان نر و ماده بودن جوجه ها را از روی زمان پر درآوردن و همچنین با استفاده از رنگ پرها تشخیص داد. به این روش، روشآتوسکسینگ نیز می گویند. البته تشخیص از روی رنگ پرها در این روش موثر تر است.

و در نهایت استفاده از روش ژاپنی برای تعین جنسیت جوجه ها است. راه تشخیص نر و ماده بودن جوجه ها در این روش با استفاده از برآمدگی است که در ناحیه مقعد جوجه خروس ها وجود دارد. این برآمدگی به سه شکل عمودی، سه قلو ودکمه ای وجود دارد. این روش تعیین جنسیت نسبت به سایر روش ها موثر تر و کاربردی تر است. البته این به معنی تشخیص صد در صد این روش نیست.
+ نوشته شده در چهارشنبه 8 مهر 1394 توسط زهرا مرزبان |

اجزا قابل تعویض در دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی دارای اجزا متفاوتی است. برخی از اجزا دستگاه جوجه کشی قابل تعویض وجایگزینی هستند بنابراین اگر یکی از این اجزا خراب شد نیازی به خرید یک دستگاه جوجه کشی جدید نیست بلکه به راحتی می توان با تعویض آن قطعه، دستگاه جوجه کشی را دوباره مورد استفاده قرار داد. برخی از این اجزا را در این پست برای شما کاربران عزیز شرح می دهیم.

موتور ترنر تخم مرغ: معمولا موتور تخم مرغ گردان دارای دو نوع  110/120V ( آمریکای شمالی ) و 220/240V ( سایر کشورها ) است. موتور ترنر دارای برندهای مختلفی در بازار است. یکی از معروف ترین این برند ها، " هواباتور" است.

دماسنج: دماسنج نیز یکی از قطعات قابل تعویض در دستگاه جوجه کشی است. دماسنج دارای انواع مختلف در بازار است. شما بسته به اولویت خود، دماسنج مناسب را انتخاب می کنید.

فن: فن دستگاهی است که برای تنظیم هوای داخل دستگاه جوجه کشی استفاده می شود. در صورت نیاز شما می توانید فن دستگاه جوجه کشی خود را تعویض کنید.

رطوبت سنج: دما و رطوبت از فاکتورهای بسیار مهم در جوجه کشی هستند. رطوبت سنج نیز مانند دما سنج دارای انواع مختلف است. بسته به نیاز دستگاه جوجه کشی، بهترین دما سنج را انتخاب کنید.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، قسمت های دیگری از دستگاه جوجه کشی نیز قابل تعویض هستند، مانند هیتر، رطوبت ساز، کندلر و غیره.
+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

ضد عفونی کردن تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی با استفاده از فرمالدئید

ضد عفونی کردن تخم مرغ در دستگاه جوجه کشی با استفاده از فرمالدئید

تخم مرغ ها بسیار به آلودگی حساس هستند و به راحتی در معرض آلودگی قرار می گیرند. پوسته تخم مرغ ها به سادگی باکتری ها و آلودگی را از خود عبور می دهد وممکن است باعث مرگ جنین و شکست جوجه درآوری شوند. تخم ها به روش های مختلف ممکن است آلوده شوند. برخی از راه های انتقال آلودگی عبارتند از: تخم مرغ های شکسته زیرین، ظروف حمل آلوده، دست کثیف، لباس آلوده و غیره.

یکی دیگر از راه های بر طرف کردن آلودگی، استفاده از فرمالدئید است. استفاده از این روش آسان و کم هزینه است. برای این کار باید از فرمالدئید با دز پایین استفاده کنیم و آنرا اسپری کنیم. فرمالدئید علاوه بر باکتری ها، کپک ها و قارچ های موجود بر روی پوسته تخم مرغ را نیز از بین می برند.

البته قبل از اسپری کردن گاز فرمالدئید باید پوسته را تمیز کرد. برای پاکسازی تخم مرغ ها قبل از قرار دادن آنها در دستگاه جوجه کشی توصیه می شود از مواد شیمیایی استفاده نکنید. معمولا باید به روش خشک پوسته تخم ها را شستشو داد. این کار باید به آرامی انجام شود تا به پوسته تخم مرغ ها آسیب نرسد.

نباید از گاز فرمالدئید در روزهای پایانی جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی استفاده کرد زیرا به سلامت و دستگاه تنفس جنین آسیب می رساند.

علاوه بر این نکات، گاز فرمالدئید برای انسان مضر است و توصیه می شود در هنگام استفاده از آن حدالامکان از ماسک استفاده کنید.

+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

شرایط لازم برای تخم مرغ به منظور قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی

تخم ها برای قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی باید دارای شرایطی باشند. در این مقاله به طور مختصر این شرایط را برای شما کاربران عزیز توضیح می دهیم.

داشتن نطفه

تخم مرغ ها برای قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی باید دارای نطفه باشند. در صورت عدم دارا بودن نطفه، تخم به جوجه تبدیل نمی شود و موفقیت جوجه کشی کاهش می یابد.

شکل تخم مرغ

تخم مرغ ها باید دارای شکل متعادل باشند. تخم های با شکل نا معمول و کج و معوج برای قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی و اصلاح نژاد مناسب نیستند.

وزن تخم مرغ ها

علاوه بر شکل، وزن تخم مرغ ها نیز باید متعادل و بین 50 تا 60 گرم باشد. البته وزن تخم مرغ ها متغیر است و میزان این تغییر به نوع و سن مرغ مادر بستگی دارد. وزن تخم مرغ با سن مرغ مادر نسبت مستقیم دارد. هرچه سن مرغ مادر بیشتر باشد، وزن تخم مرغ حاصله نیز بیشتر خواهد بود. هرچه وزن تخم مرغ از 50 گرم کمتر باشد جوجه تولید شده ضعیف تر خواهد بود.

پوسته تخم مرغ

پوسته تخم مرغ نباید خیلی کلفت و یا نازک باشد. این نوع پوسته ها در کاهش میزان جوجه درآوری نقش دارند. پوسته ها کلفت، خارج شدن جوجه از تخم را دچار مشکل می کند و پوسته های نازک نیز به دلیل تبخیر زیاد جوجه را دچار کمبود کلسیم می کند.

تمیز بودن تخم مرغ ها

همانطور که قبلا توضیح داده شده است، جوجه در داخل تخم به شدت به آلودگی حساس است. از قرار دادن تخم مرغ های کثیف در داخل دستگاه جوجه کشی خودداری کنید. آلودگی و میکروب به راحتی از طریق پوسته وارد تخم شده و منجر به مرگ جنین داخل تخم می شود. بنابراین حتما تخم ها را قبل از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی با روش های مناسب پاکسازی کنید.

بسته بندی تخم مرغ ها برای حمل

تخم مرغ ها باید با دقت بسته بندی شوند و بسته بندی آنها باید مناسب باشد. در بسته بندی درست، قسمت پهن تخم مرغ ها باید رو به بالا باشد.

حمل و انتقال تخم از مزرعه مرغ مادر به محل جوجه کشی

تخم مرغ ها باید بسیار با احتیاط و دقت حمل شوند. ضربات شدید ناشی از انتقال سریع باعث پاره شدن کیسه هوای جنین داخل تخم می شود.
+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی مخصوص لاک پشت

دستگاه جوجه کشی موجود در بازار بسیار گران قیمت است. یک جایگزین ساده، موثر و ارزان تر ساخت دستگاه جوجه کشی مخصوص لاک پشت در منزل است، که برای این کار به گزینه های زیر نیاز دارید:

 • جعبه پلی استایرن دارای درب ( مانند ظروف کائوچویی که برای حمل ماهی از آن استفاده می شود)
 • ترموستات دارای کاوشگر
 • دماسنج حداقل / حداکثر مجهز به میله (probe)
 • رطوبت سنج (برای اندازه گیری رطوبت)
 • حصیر گرم کننده (به تناسب اندازه داخل جعبه)
 • سیخ های فلزی و یا قالب های دندانه دار  (برش بر حسب اندازه اندازه)
 • دو کانتینر پلاستیکی بستنی و یا چیزی مشابه آن
 • ورمیکولیت ( ماده ای زرد یا قهوه ای رنگ که به عنوان رسانا عمل می کند)

حصیر گرم کننده را در پایین جعبه پلی استایرن قرار دهید. کابل های برق را از حصیر گرم کننده به سمت بالای جعبه هدایت کنید. ممکن است برای قرار گرفتن متناسب کابل در بالای جعبه، نیاز باشد تا مقدار کمی بالای آن را برش دهید. یک روش دیگر، حذف پلاگین از کابل و ایجاد یک سوراخ کوچک در گوشه پایین جعبه است. کابل را از این سوراخ عبور دهید و پلاگین را دوباره به آن وصل کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی لاک پشت

هنگامی که حصیر گرم کننده در جای خود قرار گرفت، در انتهای هر گوشه از حصیر آجرها را قرار دهید و سپس گریل و یا طوری فلزی را روی آجر ها ثابت کنید. یکی از ظروف پلاستیکی بستنی را در نیمه کناری قرار دهید و ورمیکولیت را داخل آن بگذارید. رطوبت سنج می تواند در داخل کانتینر و کنار تخم ها قرار بگیرد و یا بر روی طوری فلزی گذاشته شود. مطمئن شوید که دستورالعمل های رطوبت سنج را به دقت خوانده اید، چون ممکن است قبل از استفاده نیاز به مدرج شدن داشته باشد، البته انجام این کار ساده است.

جوجه کشی لاک پشت

لطفا توجه داشته باشید: رطوبت زیاد در دستگاه جوجه کشی می تواند باعث تغلیظ شود، که اصلا مطلوب نیست. ترموستات و دما سنج در خارج از دستگاه جوجه کشی قرار می گیرند.ظرف دیگر به منظور تامین رطوبت مورد نیاز ( 70% )، تا نیمه از آب پر کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی لاک پشت

وقتی که همه چیز در داخل دستگاه جوجه کشی تنظیم شد، لازم است بر روی درب ظرف پلی استایرن منافذ کوچکی برای تهویه تعبیه کنید. ابتدا یک سوراخ در مرکز ایجاد کنید، این برای عبور دادن میله های ترموستات و دماسنج است. این میله ها مستقیما داخل ورمیکولیت قرار داده می شوند، البته مطمئن شوید که میله ها با تخم ها تماس نداشته باشند. با قرار دادن پروب ها داخل ورمیکولیت درجه حرارت رشد تخم ها را دقیق تر می توانید بخوانید.

دستگاه جوجه کشی لاک پشت

تخم های لاک پشت اگر دارای نطفه باشند در دمای بین 29.5 تا 32 درجه سانتی گراد ( 90-85 درجه فارنهایت) به بارور می شوند، اما بهترین دما برای بسیاری از گونه ها بین 30 تا 31.5 درجه سانتی گراد ( 88.7-86 درجه فارنهایت ) است.

هنگامی که مراحل بالا را به طور کامل طی کنید، دستگاه جوجه کشی شما برای استفاده آماده است. این روش در بسیاری از مواقع موفقیت آمیز بوده است.
+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

جوجه گیری از تخم بوقلمون در دستگاه جوجه کشی

جوجه گیری از تخم بوقلمون در دستگاه جوجه کشی

علاوه بر جوجه کشی تخم مرغ، می توان این کار را برای تخم بوقلمون با قرار دادن آنها در داخل دستگاه جوجه کشی نیز انجام داد. البته لازم به ذکر است که نیازهای تخم بوقلمون نسبت به تخم مرغ دارای تفاوت هایی است. بنابراین تنظیم شرایط در دستگاه جوجه کشی باید متناسب با نیاز های تخم بوقلمون باشد. در ادامه مراحل شرایط لاظم برای جوجه کشی را برای شما شرح می دهیم.

در ابتدا دستگاه جوجه کشی را 24 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها در آن روشن کنید و شرایط آن را تنظیم کنید. این شرایط عبارتند از:

 • ظرف مخصوص آب را برای تنظیم رطوبت کافی برای دستگاه پر از آب کنید.
 • از دو دما سنج برای اندازه گیری دمای داخل دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. این دما سنج ها را در کنار تخم ها قرار دهید و اجازه دهید دمای آنها به ارتفاعی بیش از ارتفاع نیمه تخم ها برسد. در انتهای یکی از این دماسنج ها یک پارچه وصل کنید، بلندی این پارچه باید به حدی باشد که سر آن داخل ظرف آب فرو رود. این دما سنج، دماسنج تر نامیده می شود. بعد از انجام این کار، دما سنج خشک باید در دمای 37 درجه سانتی گراد ( معادل 99 درجه فارنهایت) ثابت بماند و دماسنج تر باید دمایی بین 29 تا 37.5 درجه سانتی گراد ( 85 تا 100 درجه فارنهایت) را نشان دهد.
 • اگر گرداننده تخم ها در دستگاه جوجه کشی شما به صورت دستی انجام می شود، لازم است دو طرف تخم ها را علامت گذاری کنید این علامت گذاری در تمام تخم ها باید یکسان باشد. در حالت معمول یک طرف تخم ها را با “x” و طرف دیگر را با “o” علامت گذاری می کنند. این کار باعث می شود در هنگام چرخاندن تخم ها دچار مشکل نشوید و مطمئن شوید که همه آنها را 180 درجه گردانده اید. برای علامت گذاری تخم ها بهتر است از مداد سیاه استفاده شود. زیرا وسایلی چون مداد رنگی و ماژیک دارای مواد شیمیایی هستند که به تخم ها آسیب می رسانند.

پس از تنظیم دستگاه جوجه کشی باید تخم های بوقلمون را به آرامی در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید. دقت داشته باشید که تمام تخم ها به سمت حرف یکسان باشند. برخلاف تخم مرغ که در داخل دستگاه جوجه کشی به مدت 21 روز به جوجه تبدیل می شود، تخم بوقلمون نیاز به مدت زمان بیشتری دارد. این زمان معمولا 28 روز است. بعد از قرار دادن تخم ها در دستگاه جوجه کشی باید روزی 3 بار آنها را به منظور جلوگیری از چسبیدن جنین به پوسته تخم بچرخانید. البته عملا چرخاندن تخم مرغ ها تا روز 25 ادامه دارد. بعد از آن برای قرار گرفتن تخم ها در شرایط مساعد خارج شدن جوجه بوقلمون از تخم عمل چرخاندن را متوقف کنید. تمام تخم ها در روز 25 باید روبه بالا نگه داشته شوند تا جوجه بوقلمون هنگام خارج شدن از تخم به روی بقیه تخم ها نغلتد.
+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

پرورش بلدرچین در دستگاه جوجه کشی

پرورش بلدرچین در دستگاه جوجه کشی

بلدرچین پرنده ای است که هنگام تخم گذاری، تعداد زیادی تخم تولید می کند. پرورش بلدرچین به دلیل سود بالایی که دارد دارای طرفداران زیادی است. امکان پرورش بلدرچین نیز مانند سایر پرندگان در دستگاه جوجه کشی وجود دارد. طول دوره جوجه کشی برای بلدرچین از مرغ کمتر است. تخم بلدرچین در دستگاه جوجه کشی در مدت 17 تا 18 روز به جوجه تبدیل می شود.

تخم بلدرچین  در دستگاه جوجه کشی در مرحله ستر (13-14 روز اول ) نیازمند دمایی معادل  37.2 تا 37.8 درجه سانتی گراد است. دما و رطوبت، چرخش و تهویه فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در جوجه کشی محسوب می شوند و در موفقیت جوجه کشی تاثیر به سزایی دارند. تغییر دما در دستگاه جوجه کشی در زمان بیرون آمدن جوجه از تخم اثر دارد. در پرورش تخم بلدرچین رطوبت مورد نیاز در دستگاه جوجه کشی برابر با 60 درصد است. علاوه بر دما و رطوبت تهویه نیز باید برای جوجه درآوری مناسب باشد. چرخاندن تخم های بلدرچین در طول دوره ستر بسیار حائز اهمیت است. و این کار باید روزی سه بار انجام شود.

از روز 13 به بعد باید عمل چرخاندن تخم ها متوقف شود و دستگاه جوجه کشی به حالت هچر تنظیم شود. در زمان هچری دمای دستگاه جوجه کشی بر روی 37.2 تنظیم می شود و رطوبت آن به 80 درصد افزایش پیدا می کند. و در روز 17 یا 18 جوجه کشی، جوجه بلدرچین از تخم خارج می شود.

 
+ نوشته شده در يکشنبه 29 شهريور 1394 توسط زهرا مرزبان |

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد